Eestvedamise 5 taset
Oma 2001.aasta raamatus „From Good to Great“ kirjeldab Jim Collins (eesti keeles „Heast suurepäraseks“, Väike Vanker, Tln., 2002.a.) viit erinevat eestvedamise taset. Selleks, et raamatut kirjutada uuris Collins 1435 ettevõtete, kellest valis välja 11 ja tegelikult see raamat ongi nendest ettevõtetest. Need 11 ettevõtet on jõudnud Collinsi järgi juhtimises 5.tasemele.
Millised need viis taset on?
- Võimekas indiviid on meeskonnaliige, kellel on vajalikud teadmised ja oskused ja kes annab eesmärkide saavutamisesse suure panuse. On aru saada, et sellel inimesel on heaks juhiks saamiseks vajalikud soov ja talent.
- Toetav meeskonnaliige on see, kes rakendab oma teadmised ja oskused meeskonna eesmärkide saavutamiseks. Ta töötab oma rühmas olevate teiste liikmetega koos, on efektiivne, edukas.
- Kompetentne juht alustab sellelt tasemelt oma rühma liikmete koondamist ja organiseerimist ühiste spetsiifiliste eesmärkide saavutamiseks.
- Efektiivne eestvedaja – see on see kategooria, kuhu enamik tippjuhte jääb pidama, saamata isegi aru, et eksisteerib veel üks tase, kuhu neil oleks võimalik jõuda. Sellel tasemel olev juht suudab saavutada koos oma osakonnaga või meeskonnaga eesmärgid ja teostab organisatsiooni nägemust.
- Suurepärane liider, sellel tasemel juhtid
el on kõigi eelmise nelja taseme oskused ja võimekused, lisaks aga ka veel unikaalne segu isiklikust inimlikkusest ja tugevast tahtejõust, mis annab põhja suurepärase liidri tekkeks.
Kõikidele on tuttav Maslow 5 tasemeline vajaduste hierarhia, kus kõik saab alguse füsioloogilistest vajadustest ja lõpeb eneseteostusega. Seepärast on mõistlik kujutada ka Collinsi eestvedamise viit taset püramiidina:
Kui seda püramiidi veidi uurida ja mõelda, siis annab selline Collinsi idee esitlus ka võtme karjääri tegemiseks: suurepärane juht peab (soovitatavalt) läbima kõik tasemed (analoogselt Maslow püramiidiga) ja liikuma järjest ülespoole. Soovides saada juhiks peaks nüüd iga soovija panema enda jaoks paika lihtsalt tegevuskava.
Samuti saab iga juht nüüd mõelda, mis tal veel tegemata on, et jõuda suurepärasuse tasemele – tavaliselt ongi see just inimlikkus ja teiste inimeste märkamine ….