Szondi test
Teil oleks vaja kiiresti aru saada, kes see inimene tegelikult on, kes teie vastas istub. Millised võikisdi olla tema probleemid ja varjatud mõtted? Kuidas nendest aru saada? Appi tuleb Szondi test. See on juba aastakümneid unustusehõlma vajunud test, millele ei ole küll leitud tänapäevaseid tõendusi, kuid kui vaadata kommentaare, siis on üllatavalt palju neid, kes on kõige allpool kirjutatugu nõus ja kiidavad Szondi testi taevani. Alustage iseendast. Või mõtle edasi: sa ei usalda kedagi. Järsku seepärast, et … Tehke Szondi test läbi ja vaadake kui palju teie arvates pihta läheb.
Szondi test – ajaloost.
Antud testi mõtles välja XX sajandi Ungari psühhiaater Leopold Szondi (1893-1986) 1935.aastal ja see on mitteverbaalne projektiivne isiksuse test.
Testi eesmärgiks on uurida inimese sügavamaid allasurutud impulsse, mida saab teha vastavuses sellega, millise inimese pildi katsealune tunnistab endale sümpaatseks ja millise ebasümpaatseks. Piltidel on erinevad inimesed, keda hiljem allpool lähemalt tutvustame.
Testi põhimõte on lihtne – jooned, mis meile tunduvad olevad sümpaatsed (antipaatsed) teiste juures on need, mis meil ka endil on.
Kaasajal ei ole Szondi test enam laialdaselt kasutusel, kuna tema tõepärasus on nõrk. Samas ei eitata tema mineviku tähtsust ja olulisust ja tuntust psühholoogilise instrumendina minevikus.
Originaaltestis oli 6 erinevat komplekti fotosid 8 erineva inimesega (kõik pildid olid erinevad), kellede kohta käisid järgmised omadused: homoseksuaal, sadist, epileptik, hüsteerik, katatoonik (liikumatuse häire), skisofreenik, depressiivne ja maniakk.
Originaalis tuli valida igast komplektist 2 sümpaatset ja 2 ebasümpaatset pilt. Siin esitatu on testi väiksem versioon ainult ühe komplekti piltidega. See on ka mõistetav, sest valikud 6 komplektist tähendab paljusid erinevaid võimalikke kombinatsioone ja nende tähendusi.
Psühhonalaüüsist tuttavad mõisted.
Enne kui anda vastused, milline pilt mida tähendab, on kolm mõistet, millega peab tuttav olema:
Allasurumine (Repression) – vastavalt psühhoanalüüsile on see üks kõike olulisemaid psühholoogilisi kaitsemehhanisme, mida inimene omab. Selle kõige olulisemaks funktsiooniks on viia meie „patused“ (meile ebamugavustunnet tekitavad) mõtted ja igatsused-ihad meie alateadvusesse, et me ei mõtleks nende peale ja ei tegeleks nendega.
Eitamine (Denial) – mentaalne protsess, mille läbi me surume alla ja eitame meie sügavaimaid impulsse (selliste asjade olemasolu, mida me tegelikult tahame), võttes omaks näiteks täpselt vastupidiseid jooni meie ihaldatud käitumisest. Varas varga tunneb
Asendamine (Sublimation) – on protsess, mille käigus me muudame oma allasurutud valikud, mittesoovitavad ihad, lubamatu käitumise sellistega, mida ühiskond on valmis sotsiaalselt tunnistama ja tunnustama – näiteks kunstiga, hobidega, professionaalse tegevusega, süütute harjumustega, jne
Szondi test – üldine pilt ja lähteülesanne.
Vaadake järgmisel slaidil toodud 8 inimese pilti ja valige nende hulgast välja üks, keda sa kunagi ei soovi kohata pimedal ööl üksinda olles, kuna tema olek kutsub sinus esile vastikust ja hirmu.
Pärast pildi valimist loeme allpoolt interpretatsioone, mida selle pildi valimine peaks sinu jaoks tähendama.
Tähelepanu: see, et sa valisid mingi pildi, ei tähenda, et sinul oleks midagi viga – test on tehtud et teha oletusi võimalike isiksusetüüpide kohta vastavuses psühhoanalüüsi teooriaga.
1.Sadist
Allasurumine – repression
Suure tõenäosusega surud sa oma lapsepõlvest kaasa saadud kogemusi alla, mis on seotud sinu enda autoritaarse käitumisega lapsepõlves, vajadusega domineerida teiste üle ja kalduvustega pahatahtlikkusele. Kui te valisite selle pildi, siis ilmselt oma alateadvuses te surute alla end ümbritsevate inimeste suhtes solvavat ja alandavat käitumist.
Eitamine – denial
Suure tõenäosusega olete te täiesti kahjutu inimene, olete alati valmis teisi aitama. Kui te töötate kontoris, siis teie juhil on teid raske juhtida – teiega hakkama saada. Kui te ei soovi midagi teha, siis loote endale ise kunstlikult tõkkeid (näiteks tulete hiljem tööle või näitate välja et teil on paha tuju). Kui teil on vaja end kaitsta raksuste või solvangute eest, siis valite te passiivse vastupanu tee ja ignoreerite neid, mis lõpptulemusena on teie vastastele väga väsitav taktika ja nad loobuvad teie tülitamisest
2. Epilept
ik
Allasurumine – repression
Kui rääkida epilepsiaga (häired aju töös) seotud isiksuse häiretest, siis sellest diagnoosist tulenevad iseloomulikud omadused: impulsiivsus, ärritatavus, ootamatud raevu- ja agressiooni puhangud. Kui see pildil olev inimene tekitab teis hirmu või vastikust, siis suure tõenäosusega te püüate oma alateadvusesse alla suruda lapsepõlves aset leidnud just selliseid sündmusi.
Eitamine – denial
Suure tõenäosusega olete te lahke, armastusväärne, rahulik inimene. Olles sõbralik ja rahulik, jätate te endast vastutustundliku ennast kontrolliva inimese mulje. Teie tunded on selged ja stabiilsed, te loote inimestega kergesti kontakte, olete kergesti kaasa haaratud ideedest ja sündmustest.
3.Katatoonik
Allasurumine – repression
Selle psüühilise häire peamiseks tunnuseks on liigne ettekujutusvõime stimulatsioon, mis kutsubki lõpuks selle psüühilise häire esile. Samuti on sellised inimesed negatiivsed. Kui ebameeldivustunde teie peas põhjustas see ajamata habemega naeratav inimene pildilt 3, siis olete te suure tõenäosusega surunud oma teadvuses alla teadvuse hüperaktiivsuse, mis, kui seda ei õnnestu alateadvusesse alla suruda, sunnib sidet reaalsusega kaotama.
Eitamine – denial
Te kaldute omaks võtma stereotüüpilist käitumist ja oma olemuselt olete te konservatiivne, kes kahtlustavalt suhtub igasugustesse muutustesse ja uuendustesse. Olete mitteusaldav, õrn inimene, kellel on keeruline kohaneda uute asjadega ja situatsioonidega. Suurimaks hirmuks on kaotada enesekontroll. Olete kergesti solvuv, jäik, tihti ennast kaitsev, endasse tõmbunud ja väga tagasihoidlik. Te ei kaldu kunagi kõrvale oma „käitumiskoodeksist“.
4.Ski
sofreenik
Allasurumine – repression
Skisofreeniku isiksus on iseloomustatav tugeva apaatiaga, mõtete segadusega ja mittekohaste emotsioonide tekkega. Kui sellise kivist „pokkerinäo“ nägemisel jooksevad mööda selga sipelgad, siis ilmselt surute te eneses alla lapsepõlves kogetud ükskõiksust teiste inimeste vastu ja osavõtmatust asjadest ja sündmustest.
Eitamine – denial
Isiksusena võite te olla sotsiaalne. Usute suhtlemisse ja kommunikatsiooni, naudite inimeste keskel olemist. Samal ajal on see sotsiaalsus eksiteele viiv ja petlik, selle taga võib end peita endasse sulgunud inimene, kes elab tundega, et ta on alati üksinda. Suhted teiste inimestega on pigem pinnapealsed ja mitteisiklikud, neis on puudu tõelistest tunnetest. Oma hingesügavuses te tunnete, et ümbritsevad inimesed ja nendega kooseksisteerimine – koosolemine ei ole teile vajalikud
5.Hüsteerik
Allasurumine – repression
Hüsteerilised omadused on pealiskaudsus, emotsionaalne mittestabiilsus, nartsism ja ekshibitsionism. Kui see pildil 5 olev naine kutsub esile hirmu ja vastikust, siis ilmselt seepärast, et teie sügaval hinges on vastupandamatu soov tõmmata endale tähelepanu ja janu heakskiidu järele.
Eitamine – denial
Te jätate tagasihoidliku inimese mulje, kellel on sügav sisemine hingelisus. Tegelikkuses selle tagasihoidliku ja vaikse inimese taga on isiksus, kes soovib teisi võluda ja teistele meeldida. Te pöörata oma käitumisele ja välimusele palju tähelepanu, püüate välja näha elegantsena, täiendate oma välimust selliste aksessuaaridega, mis tõmbavad teiste tähelepanu.
Asendamine – sublimation
Sellised inimesed valivad tihti ebahariliku-ebatavalise elukutse või hobi.
6.Depressiivne
Allasurumine – repression
Madal enesehinnang, alaväärsuskompleks, süütunne on depressiooni peamisteks sümptomiteks. Valides selle inimese, siis suure tõenäosusega olete te sügaval hinges depressioonis ja püüate neid sümptomeid kontrolli alla hoida.
Eitamine – denial
Teid võib väliselt kirjeldada kui käitumises kergemeelset ja väljapoole elavat inimest. Te näitate välja liikumist, dünaamikat, aktiivsust, enesekindlust ja optimismi. Mõnikord ärkab teis „nukker tola“ ja siis pääseb välja pinnale ka melanhoolia. Mõnikord olete te suletud ja kahtlustav
Asendamine – sublimation
Depressiivsete hoogude peitmine, sunnib teid võtma endale igaühe psühholoogi rolli ja otsima vastuseid teiste inimeste küsimustele ja probleemidele
7.Maniakk
Allasurumine – repression
Maniakaalsuse tüüpilisteks tunnusteks on ekstravertsus, ülestimulatsioon (üleärrituvus), enese ülehindamine, raha ja emotsioonide üleliigne kulutamine (lausa ka tuulde viskamine). Kui see nägu oli ebameeldiv, siis see tähendab, et teie sees olev vaimustus võib kasvada üle eksalteerituseks ja kui seda mitte kontrollida, siis võib muutuda ka kalduvuseks-fanaatilisuseks müstika poole.
Eitamine – denial
Te olete inimene, kes ei armasta provokatsioone, müra, lärmi, häbematusi, ekstreemsusi ja ekstsesse. Oma elus olete te mõistlik, diskreetne, väljapeetud ja tagasihoidlik. Olete loogiline ja ratsionaalne arvestav, teete te alati kontrollitud otsuseid ja ka teie käitumine on sama kontrolli all.
8.Dissotsiatiivne isiksuse lõhestumine
Dissotsiatiivne häire – Mälu, aistingute, tähelepanu, liigutuste teadliku ja valikulise kontrolli häire (nn mälukaotus, mis ei ole orgaanilisest kahjustusest põhjustatud, “matkad”, mida ei teadvustata, tundlikkuse kadumised, krambid, jne.
Allasurumine – repression
Sellise häire korral elab ühes inimeses vähemalt kaks tema alter-mina, kellel kõigil on oma isiklik vaade ümbritsevale maailmale ja kes leiab oma viisi ümbritseva tegelikkusega hakkama saamiseks. Selle pildi valikul oli teil lapsepõlves suure tõenäosusega probleeme iseenda (sugulise) määratlemisega. Seda tüüpi isiksus tunneb kirge elada ja otsib vastassugupoole heakskiitu.
Eitamine – denial
Et aitamine toimiks, tunnete te vajadust empaatiliselt rõhutada oma seksuaalset kuuluvust teatud soo juurde – see on „naine-naine“ või „mees-mees“. Mehed sellistel puhkudel rõhutavad oma käitumise ja riietusega oma macholikkust ja naised püüavad välja näha väga seksikad ja flirtida-külge tõmmata mehi.
Tahad rohkem teada? Vaata ka meie koolitusi siit ja siit. Kui tahad teada oma ettevõtte usalduse olukorda klientide juures, siis võta ühendust, teeme ka kliendirahulolu uuringuid.