Mis on nartsism?
Kui inimene soovib kogu aeg olla tähelepanu keskpunktis, vaatab tihti peeglisse, näeb ennast kui paljude oskuste valdajat, siis on ta nartsist.
Termin on pärit kreeka mütoloogiast. Narcissus oli nii edev ja uhke, et armus iseenda peegelpilti.
Psühholoogias nimetatakse nartsistiks isikut, kellel on kõrgendatud enesehinnang, kes on väga ennast täis, kes nõuab pidevat enda imetlemist, kes on ülbe.
Uuringute tulemused näitavad, et nartsistid on rohkem karismaatilised ja seepärast tajutakse neid kui juhte ja nende enesevaatlusraportite järgi on neil ka parem psühholoogiline tervis.
Nartsismil on mõned eelised, kuid üldiselt peetakse nartsismi ebasoovitavaks omaduseks.
Uuringutest on ilmnenud, et ehkki nartsistid peavad end paremateks juhtideks kui on nende kolleegid, siis nende juhtide arvamus neist on halvem.
Heaks näiteks on Oracle juht Larry Ellison, kelle kohta üks Oracle juhtidest ütles: „Erinevus Jumala ja Larry vahel on selles, et Jumal ei pea end Larryks“.
Nartsistid püüavad tihti pälvida teiste inimeste imetlust ja saada kinnitust oma üleolekule, neil on kalduvus teisi „surnuks rääkida“, eriti neid, kes neid ähvardavad, suhtudes tihti teistesse inimestesse kui rämpsu.
Nartsistid on enesekesksed ja usuvad, et teised eksisteerivad vaid nende jaoks. Kui nartsist töötab kellegi alluvuses, siis tema juht hindab teda kui teistest vähem tõhusait, eriti mis puudutab teiste abistamist.
Nartsisti äratundmiseks piisab sellest, et kuulata kui palju kasutab ta oma kõnes sõna „mina“ ja selle erinevaid vorme. Mida rohkem, seda rohkem ta ka ennast imetleb ja seda suurema tõenäosusega on tegu nartsistiga.
Põnev on vaadata USA presidentide kohta tehtud uuringut, kus analüüsides nende kõnesid, tehti uuring, kes neist kasutas-kasutab oma tekstides kõige rohkem sõna „mina“
Tulemus on veidi üllatav, sest oleks oodanud, et esikohale saavad isa-poeg Bush, kuid esikohale tuli pealesõjajärgne USA president Harry Truman.
2015.aasta algul ajakirjas Psychological Bulletin (Grijalva et al., 2015) avalikustatud uuringust ütleb, et mehed on rohkem nartsistid kui naised. Uuringus osales peaaegu pool miljonit inimest, kelle käest 31 aasta jooksul saadigi andmed, et mehed on läbi rühmade ja generatsioonide rohkem nartsistid kui naised.