Jack Welch: Juhtimiseks on vaja 5 peamist omadust
Kas juhiks saadakse või sünnitakse? Jack Welch kirjutab, et juhtimiseks on vaja 5 peamist omadust. Milliseid siis. Loe altpoolt …
Raul Vatsar
Jack Welch on endine General Electricu ehk GE peadirektor, kes on saanud jätkuvalt kogunud tuntust ka peale aktiivsest äritegemisest tagasitõmbumist, nüüd juba aktiivse konsultandina ja raamatute kirjutajana. Juhtimise omaduste lahkamine on tänuväärne tema, mis leiab alati ja paljude poolt kajastamist.
Kui vaadelda juhtimise teooriat, siis üheks palju vaieldud küsimuseks on alati olnud: kas juhiks saadakse või sünnitakse. Siis kui maailm jagunes veel kaheks (sotsialistlikuks ja kapitalistlikuks) oli sotsialismileeri kaljukindel loosung: me teeme igast köögitüdrukust ministri. Eks neid sai omal ajal näha ka. Neid ministreid, kes tegelikult olid jäänud ikkagi köögitüdrukuks. Samas oli kindlasti tõesti ka inimesi, kes mitte kellestki said juhtideks, nende hulgas ka ministriteks. Kapitalismimaailmas valitses kaua arvamus, et juhiks tuleb sündida, juhil peab olema kaasa antud teatud hulk omadusi, tänu millele ta üldse saab juhiks saada. Kui sa sündisid juhi peresse, siis aitasid geenid kaasa sellele, et sinustki sai kunagi juht. Kuningaperedes oli see loomulik.
Tänapäeval valitseb üldiselt arvamus, et lisaks kaasasündinud omadustele, on vaja ka kõvasti tööd teha ja kindlasti aitab ka väliskeskkond kaasa sellele, et sinust saab juht.
Eks neid näiteid leiab ka Eesti Vabariigist, ilma nimesid nimetamata.
Teiseks põnevaks küsimuseks on alati peetud küsimust: millised omadused on juhi jaoks olulised ja kui palju neid peaks olema. Selles küsimuses leiame uurimuste jälgi väga ammustest aegadest. Teatud mõttes võib juba ka inimeste jagunemist 4 „vedeliku“ järgi melanhoolikuteks, flegmaatikuteks, sangviinikuteks ja koleerikuteks, vaadelda juhiomaduste allikana. Kui inimene on ikka melanhoolik, siis head juhti ju ei tule …
Nüüd on Jack Welch käinud välja juhi jaoks olulised 5 omadust. Lisaks ta väidab, et 3 nendest peavad olema kaasasündinud ja 2 on elu jooksul õpetatavad – omandatavad.
Millised nad siis on? Jack Welch eristab peamiste juhi omadustena järgmisi omadusi:
- Juhil peab olema positiivne energia, millega juht suudab olla murdumatu halbadel aegadel ja säilitada kainet mõistust headel.
- Oskus teisi tööle panna, anda teistele energiat, lisada neile positiivsust, et alluvad suudaksid võtta suvalist mäeküngast.
- Kolmandaks omaduseks otsustavus – see on juhi oskus teha otsuseid, olla vajadusel ka terav, öelda „ei“ või „jaa“ kui olukord seda nõuab.
- Suutlikkus asju ellu viia – panna asjad toimima, et ülesanded saaksid täidetud.
- Viimaseks juhile vajalikuks omaduseks on kirglikkus, suutlikkus hoolida ja hoolitseda, teha kirglikult oma tööd ja uskuda tulevikku.
Positiivne energia ja oskus teisi tööle panna on suuresti kaasasündinud omadused. Sisuliselt rääkides nendest kahest omadusest, hakkame me rääkima isiksuse omadustest (mis muide võivad olla kaasasündinud või kasvatusega omandatud) ja isiksusest. Kui siia lisada veel ka kirglikkus, mida õppida ei ole võimalik (me kas tunneme kaasa või ei tunne). Kujutage endale ette, et keegi ütleb teile, et sellesse ülesandesse tuleb suhtuda kirega, mida te teete? Hakkate kirglikuks? Ta kas olete või ei ole.
Otsustamisoskus ja suutlikkus asju ellu viia on aga omandatavad oskused. Neid saab õppida. Näiteks, kuidas teha paremaid otsuseid ja mis meid segab otsustamise juures on ka siinsamas leheküljel olevate koolituste sisuks. Suutlikkus asju ellu viia on täideviimise oskus ja seegi on õpitav. Selleks tuleb lihtsalt teada, millised on sinu õigused ja kohustused, tunda oma toodet (teenust), teada oma teenuse disaini, mõista mis on kliendikogemus ja kõik kokku mängida, saavutades organisatsiooni jaoks parima tulemuse.
Kas need on peamised omadused on lahtine ja küsitav, enne kui sellele ei ole leitud teaduslikku tõestust, aga kogemusele tuginedes võib öeldes, et need 5 oskust on tõesti juhtide jaoks olulised.
Mis siis muud, kui siitsamast leheküljelt koolituste teemasid lugema ja valima …